25mannahjälp

En av klubbens större inkomstkällor är att arrangera 25mannastafetten vart 5e år. De år vi inte arrangerar förväntas vi bistå med 200 arrangörstimmar. I år avgörs tävlingen den 7-8 oktober nordväst om Vårsta strax söder om Tumba och vi har blivit tilldelade att hjälpa till med

  • Arenabygge lördag 30 september, 6 pers á 6 timmar
  • Bussparkering stafettlördagen 7 oktober
    • 12 morgonpass á 2,5 timmar
    • 2 förmiddagspass á 3 timmar
    • 2 eftermiddagspass á 3 timmar
    • 12 sena eftermiddagspass á 3 timmar
  • Avläsning stafettlördagen 7 oktober, 8 pers mellan 9 och 17. Avläsningen kommer att delas upp i kortare pass.
  • Rivning söndagen 8 oktober, 5 pers mellan 13 och 17

De här uppgifterna går utmärkt för alla att hjälpa till med oavsett om man har tänkt att springa eller inte. Boka datumen ovan och anmäl vad du vill hjälpa till med på klubbens anmälningssida på Eventor.

Om man vill läsa på lite om 25manna ”Värdens bästa klubb vinner” finns tävlingen hemsida här

 

Kommentera