Kan vi få kontakt?

Klubbens matrikel saknar aktuella epost- och telefonuppgifter!

I samband med funktionärsplaneringen för årets 25manna uppmärksammades det att många av uppgifterna i klubbens matrikel är föråldrade. Snigelpostuppgifterna är förmodligen 99% rätt då matrikeln via Riksidrottsförbundets Idrottonline och personnummer synkas med folkbokföringen. Men det är sämre med epost- och telefonuppgifterna. De är till stor del inaktuella och det beror förmodligen på så enkla saker som att man fått nytt mobilabbonemang, ny internetleverantör eller att man som barn/ungdom vuxit och fått egen telefon/mail.

Föra att uppgifterna ska vara aktuella måste man som medlem själv uppdatera dem i IdrottOnline. Det är enkelt! Se bifogad Instruktion för att ändra kontaktuppgifter i Täby Orienterings medlemsregister.

 

Kommentera